Horoskopy


Horoskop, v té tradiční evropské podobě, v jaké ho zná většina z nás, je astrologickou tabulkou či obrazcem, která zachycuje postavení hvězd a jiných nebeských těles pro daný okamžik a místo. Horoskopy mají velkou tradici – první horoskopy sestavovali už babylónští kněží a nejstarší dochovaný horoskop pochází dokonce z roku 410 př. n. l. Dnes jsou horoskopy celkem běžnou součástí našich životů a skoro každý už si někdy nějaký svůj horoskop přečetl. Většinou je lidé berou píše jako zpestření, ale spousta lidí bere horoskopy velmi vážně a řídí se podle nich. Sestavováním horoskopů se zabývají astrologové, kteří tyto horoskopy vytvářejí jednak pro jednotlivá znamení, ale pro zájemce také na míru. U nás patřil k nejslavnějším astrologům a tvůrcům horoskopů např. Antonín Baudyš, který byl v devadesátých letech i ministrem obrany. Aktuálně patří k nejoblíbenějším autorům horoskopů např. Dagmar Kludská.

Jaké existují druhy horoskopů?

Většina lidí asi bude znát pouze ten klasický, evropský horoskop, se kterým se běžně setkáváme v různých médiích atd. Horoskopů však existuje velké množství a pokud nás toto téma zajímá a chceme se dozvědět, jaké další charakteristiky a vlastnosti nám naše datum narození přisuzuje, můžeme se podívat i na další horoskopy. Relativně známý je u nás ještě čínský horoskop, který je i ve světě hodně populární. Další typy horoskopů už tak oblíbeně nejsou, ale i tak stojí za to, abychom se na ně alespoň v krátkosti podívali. Docela zajímavý je zejména keltský horoskop, který pro jednotlivá znamení používá stromy. Mezi další horoskopy patří egyptský, cikánský, indický, arabský, aztécký nebo cyklický. Horoskopů je tedy velké množství a někdy je docela zábava číst si příslušné charakteristiky jednotlivých znamení a porovnávat je s realitou.


Klasické evropské horoskopy

Jednoznačně nejznámější a nejpoužívanější je u nás tradiční evropský horoskop. Ten obsahuje celkem dvanáct znamení zvěrokruhu – Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář a Ryby. S tímto druhem horoskopu se můžeme setkat skoro všude, pravidelně jej uveřejňuje spousta časopisů, některé noviny, teletexty atd. Evropský horoskop je u nás velmi známý a velká většina lidí – bez ohledu na to, jestli horoskopům věří nebo ne – tak ví, v jakém znamení se narodila. Pro jaké dny v roce platí jaká znamení zvěrokruhu? První znamením horoskopu je Beran. V tomto znamení jsou lidé, kteří se narodili mezi 21.březnem až 20. dubnem. Následuje Býk, ve kterém jsou narozeni lidé mezi 21. dubnem až 21. květnem. Třetím znamením zvěrokruhu jsou Blíženci. Horoskopy pro Blížence budou nejvíce zajímat lidi narozené v období od 21. května do 22. června. Následuje znamení Raka, které se datuje od 22. června do 22.července. Ti, kteří mají svoje datum narození mezi 23. červencem až 22. srpnem se narodili ve znamení Lva. Od 23. srpna do 22.září pak následuje období Panny. Ve znamení Vah jsou lidé narození v období od 23.září do 23.října. Mezi 24. říjnem a 22.listopadem se narodili ti, co mají jako svoje znamení Štíra. Po něm následuje období Střelce – od 23. listopadu do 21. prosince a po něm Kozoroha – od 22. prosince až do 20. ledna. Vodnáři jsou lidé narození v období od 21.ledna do 20. února a konečně posledním znamením jsou Ryby, ve kterých se narodili lidé mezi 21. únorem a 20.březnem. Jednotlivá znamení zvěrokruhu pak mají svoje bližší charakteristiky, které jsou pevně dané a ať už si o nich přečteme kdekoliv, budou víceméně podobné. Znamení můžeme také rozdělovat podle čtyř živlů, které je ovlivňují. Oheň ovlivňuje Berany, Lvy a Střelce, Země Býky, Pany a Kozorohy, Vzduch pak Blížence, Váhy a Vodnáře a konečně Voda má vliv na Raky, Štíry a Ryby.

Čínské horoskopy

Druhým nejznámějším typem horoskopu, který však u nás není tak populární jako evropský, je horoskop čínský. Stejně jako v tom evropském je jeho součástí dvanáct znamení. Konkrétně se jedná o Krysu, Buvola, Tygra, Zajíce, Draka, Hada, Koně, Kozu, Opici, Kohouta, Psa a Vepře. Na rozdíl od tradičního evropského horoskopu však zde nezáleží na dnu, ve kterém jsme se narodili, ale na konkrétním roce našeho narození. Čínské horoskopy se běžně sestavují třeba v týdenní podobě, nejčastěji se však setkáváme s tímto horoskopem na období celého jednoho roku. Každé znamení čínského horoskopu má – podobně jako u znamení zvěrokruhu – svoji podrobnou charakteristiku. Jednotlivá znamení však ještě navíc dělíme do pěti různých elementů – kovové, vodní, dřevěné, ohnivé a zemské. Získáme tak ještě podrobnější a přesnější popis. Čínské horoskopy obvykle nejsou v běžných časopisech nebo novinách, ale bez problémů je najdeme na internetu, v různých odborných knihách, případně ve specializovaných časopisech.


Reklama:


Servis24 přihlášení je opravdu velmi rychlé a dostupné. Jízdní kola pro každého cyklistu. V září 2008 byla spuštěná nová verze portálu Lidé.cz. Twoo je nejrychleji rostoucím místem pro chatování, hraní her a seznamování se s novými lidmi. eDarling je nová online seznamka.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!